Διαγωνισμός Ρομποτικής - 15

Σημαντικές διακρίσεις στον 4ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής Δυτ. Μακεδονίας για το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας (ΒΙΝΤΕΟ-ΦΩΤΟ)

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 16Την Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018 πραγματοποιήθηκε στην πόλη της Κοζάνης ο 4ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Δυτικής Μακεδονίας στην Εκπαιδευτική Ρομποτική με την συμμετοχή 23 ομάδων από σχολεία της Δυτικής Μακεδονίας (18 Δημοτικά, 4 Γυμνάσια και 1 Λύκειο).

Το Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Φλώρινας εκπροσώπησαν 5 ομάδες από τον Όμιλο ρομποτικής – τεχνολογίας «Πολυμήχανοι κατασκευαστές» οι οποίες όλες διακρίθηκαν συνεχίζοντας την καλή παράδοση που έχει δημιουργήσει το σχολείο. Λόγω του υψηλού επιπέδου των συμμετοχών ειδικά από τα Δημοτικά Σχολεία της Περιφέρειας υπήρχαν αρκετές ισοβαθμίες στις πρώτες 4 θέσεις που οδηγούν και στον τελικό της Αθήνας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

1η θέση: Ομάδα «Top Six» από τον Όμιλο «Πολυμήχανοι κατασκευαστές» του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας (Βογδάνης Παντελής, Κουρεμπανάς Νίκος, Μαυροπούλου Θεοδώρα, Μαυρόπουλος Θεόφιλος, Χατζής Ευάγγελος, Χατζής Πέτρος)

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 8

2η θέση: Ομάδα «Top Mars» από τον Όμιλο «Πολυμήχανοι κατασκευαστές» του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας (Ιορδανίδου Λυδία, Παπαγιαννάκης Χρήστος, Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα, Τζήμα Αναστασία, Τσαρτσιταλίδου Αγάπη)

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 9

2η θέση: Ομάδα «IQ Robots» από τον Όμιλο «Πολυμήχανοι κατασκευαστές» του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας (Ιορδανίδης Δημήτρης, Παπαδόπουλος Θανάσης, Συμεωνίδης Δημήτρης, Ταλλίδης Θωμάς, Τοπάλης Νίκος)

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 2

3η θέση: Ομάδα «ΠΑΣΑ – Πρώτοι Άνθρωποι Στον Άρη» από τον Όμιλο «Πολυμήχανοι κατασκευαστές» του Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Φλώρινας (Κοίδης Θανάσης, Μαρκόπουλος Σπυρίδωνας, Μούτσιος Γιάννης, Τόττης Γρηγόρης)

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 4Διαγωνισμός Ρομποτικής - 5

4η θέση: Ομάδα «Lego Diamonds» του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών

4η θέση: Ομάδα «The Inventors 2» του 7ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 6


Δόθηκαν επίσης τιμητικές διακρίσεις στα σχολεία του Δημοτικού στις παρακάτω κατηγορίες:

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 10Καλύτερης παρουσίασης: νικητήρια αναδείχθηκε η ομάδα «Οι κατασκευαστές», του Πειραματικού Δημοτικού Φλώρινας (Γαλαρινιώτης Γιάννης, Παράσχου Κωνσταντίνος, Παρίσης Μάκης, Σεχίδης Αλέξανδρος)

Καλύτερο Προγραμματισμό: νικητήρια αναδείχθηκε η ομάδα Robokast 1 του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς

Καλύτερης Μηχανική Κατασκευής: νικητήρια αναδείχθηκε η ομάδα Lego Masters, του 3oυ Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών

Καλύτερου Video – Animation: νικητήρια αναδείχθηκε η ομάδα Robokast 2 του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καστοριάς

Ομαδικότητας: νικητήρια αναδείχθηκε η ομάδα We Do 4 Schools, του 8ου Δημοτικού Σχολείο Πτολεμαΐδας

Καλύτερη Σύλληψη Ιδέας: νικητήρια αναδείχθηκε η ομάδα Galaxy Explorers, του 3ου Δημοτικού Σχολείου Γρεβενών

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 12Διαγωνισμός Ρομποτικής - 7


Οι ομάδες του Ομίλου μας Top Six, Top Mars, IQ Robots και ΠΑΣΑ – Πρώτοι Άνθρωποι Στον Άρη προκρίνονται στον τελικό του Πανελλήνιου Διαγωνισμού Ρομποτικής που θα γίνει στην Αθήνα την Κυριακή 4 Μαρτίου 2018.

Καλή μας επιτυχία και εκεί!

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 13

Δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την ημέρα του διαγωνισμού εδώ: https://drive.google.com/drive/folders/1C8emQI80J1W4kE559XLdLSTBziO1_Q1s

Δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στην επίσημη σελίδα του διαγωνισμού.

Διαγωνισμός Ρομποτικής - 14

ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΛΩΡΙΝΑΣ


Διαφήμιση - ΗΧΩ Φλώρινας Ramona Pizza - 2